poniedziałek, 17 października 2016

biała nutella

Biała nutella wyszła taka, jak ją sobie wymarzyłam. Po jednej porażce (raz zwarzyła się podczas miksowania masła orzechowego z białą czekoladą i mlekiem skondensowanym, dlatego z niego zrezygnowałam). 
Nie umiem opisać, jak bardzo ją uwielbiam. Smakuje jak nadzienie z kinder bueno a może nawet lepiej.

Użyłam do niej orzechów laskowych, białej czekolady (możecie wybrać dowolną, ja mam słabość do białej Milki) i oleju kokosowego. I tyle. Oczywiście, dodając czekoladę, dodajecie wszystko to, co w niej jest, dlatego jeśli ktoś bardzo chce może szukać ekologicznej, wegańskiej, białej czekolady, słodzonej ksylitolem i wtedy to już w ogóle superfood:)

Masło orzechowe z orzechów laskowych robimy sami, co jest bardzo proste i dzięki czemu mamy całkowitą kontrolę nad składem. Polecam kupienie orzechów prażonych, bez skórek. Prażenie i obieranie orzechów laskowych to coś, co przerabiałam na stażu w restauracji (piąteczka dla cukierni Conceptu 13) i nie polecam tego nikomu. Ja kupuję obrane orzechy na wagę, na targu i to jest jedyna słuszna droga (chyba, że macie syndrom kopciuszka i takie żmudne prace dają Wam jakiś dziwny rodzaj przyjemności, to bardzo proszę).

Składniki

200 g orzechów laskowych bez skórek
3 łyżki oleju kokosowego
100 g białej czekoladyPrzygotowanie

Orzechy laskowe mielimy w malakserze z łyżką rozpuszczonego oleju kokosowego. Chwilę to potrwa, bo orzechy najpierw trzeba rozdrobnić, potem mielić aż zmienią się w mokre okruchy, następnie ziarnistą pastę a na koniec oleisty, gęsty, gładki płyn. Ten płyn to właśnie masło orzechowego o które nam chodzi.

Białą czekoladę (posiekaną), rozpuszczamy z resztą oleju kokosowego w kąpieli wodnej. Czekamy chwilę i jeszcze ciepłą mieszamy z masłem orzechowym (nie miksuje jej, jeśli masło jest naprawdę gładkie, nie ma takiej potrzeby).

To właściwie wszystko. Oczywiście proporcje masła orzechowego i czekolady można dowolnie zmieniać, w zależności od tego, czy wolicie żeby krem był bardziej orzechowy, czy bardziej białoczekoladowy:)

1 komentarz:

  1. 44 year old Graphic Designer Danny Ashburne, hailing from Manitou enjoys watching movies like "Christmas Toy, The" and Cryptography. Took a trip to Timbuktu and drives a Mirage. zobacz tutaj

    OdpowiedzUsuń